Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a sukně. Vše rozžehlíme. Podložení předního dílu (zapínání) podložíme vliselínem, zahneme do rubu a zažehlíme. Okraj proštepujeme. Na přední díl přjde připnout náprsenka pomocí drobných knoflíčků.
NÁPRSENKA:
K náprsence si nejdříve připravíme poutka na kryté zpínání. Ty si našijeme asi 1 až 1,5 cm od okraje po stranách na líci vnitřní látky. Velikost poutek zvolíme podle knoflíčků.
U náprsenky vsazené dovnitř mezi strany předního dílu poutka vsadíme do postranních švů. Pro celkové zpevnění ještě můžeme přišít dlouhé tkanice na uvázání do pasu.
Náprsenku sešijeme z dvojité látky, kterou střihneme z látek položených lícem k sobě s přídavkem na šny asi 1 až dva cm a rohy si sestříhneme. Při šití ponecháme na dolním okraji otvor pro obrácení. Okraje obrácené náprsenky promneme a upravíme rohy. Okraje proštepujeme.
Zádový šev živůtku prozatím nebudeme přešívat na stroji. Do zádového švu sukně později vsadíme vlečku, tj. středový díl vedoucí od zad živůtku po spodní okraj sukně.
SUKNĚ:
na látce si podle střihu vyznačíme sklady, našpendlíme sklady na látce a zkontrolujeme šířku v pase v poměru s živůtkem.Levý a pravý díl sukně se v předu pod zástěrkou vzájemně překrývají jako u zavinovacích sukní.
Velikost skladů upravíme tak, aby oba díly byly v pase stejně dlouhé, a sukni všijeme do dlouhé tkanice. Vázačku musí být dostatečně dlouhá, aby šla vzadu uvázat. Pas sukně přešijeme na stroji.
Stejným způsobem ušijeme i spodničku do sukně.
V historii byly oděvy záměrně šité tak, aby šly snadno velikostně upravit do šířky i délky. Na rozdíl od dnešních rychlospotřebních a levných oděvů, v historii bylo oblečení značně nákladné a sloužilo i více generacím, nebo bylo nošeno desítky let a přizpůsobováno měnící se postavě. Proto se používaly často vázačky a sukně se daly ovinout kolem pasu, sešité byly jen v bocích a v dolní části. Náprsní vsadky se daly měnit podle potřeby a velikosti.
Sukně mohly být v pase zavěšené na háčky nebo přivázané tkanicemi k živůtku nebo kabátci.
RUKÁVY
Sestehujeme loketní záševek zřasíme dolní okraj a sestehujeme do manžety, podlpažní kraje rukávu se sestehují po předním okraji rukávu.
Nastehování do průramku:
u snížených rukávových hlavic se neprovádí navolnění, všívají se do průramku s podloženou náramenicí.
Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.
STŘEDOVÝ DÍL
Vlečka = středový díl je střižená od krku po dolní okraj sukně. Na střihu je vyznačen způsob sesazení sukně šatů s vlečkou. Ve vyznačené lini švu na sukni zahneme látku na vnější stranu sukně a zažehlíme. Švové přídavky budou na lícní straně látky sukně i vlečky. Po sešití jedné strany stejným způsobem sešijeme i druhou stranu a oba švy sesadíme k sobě a přištepujeme na proužek začištěné látky. Vlečku složíme podle obrázku do stran.
Historická inspirace - dobové šaty 1760 - 65
(Anglie nebo Francie, všechny uvedené fotky náleží Los Angeles County Museum of Art)
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.
Na vyměřování spodního okraje může použít zcela jednoduchou pomůcku:
Mezi nábytkem natáhneme provázek nebo kousek vlny, který pokřídujeme. Pak se během našeho otáčení křída nanese ve stejné výšce oděvu.
LÍMEC
vystřihneme podle střihu a ponecháme asi 5 mm přídavku na tunýlek pro drát + 5 mm na zahnutí. Límec můžeme střihnout z krajky, nebo tylu či šifonu. Vsazený drát by měl být dostatečně pevný, aby udržel límc ve vzpřímené poloze.
Jak je vidět na obrazech z doby Ludvíka XIV, byl vsazen do průkrčníku nebo jej držela drátěná konstrukce vsazená do ramenních švů a opřená v několika bodech o záda. Samotný límec byl silně naškroben, nebo zpevněn cukrovou vodou. Tento způsob po dokonalém vyschnutí utvoří pevnou krustu.
Ke kostýmu patří ještě plátěný nebo krajkový ČEPEČEK.
Střiháme s 1 cm přídavke na švy.
U plátěného čepečku šijeme zadní díl z jednoduché látky a horní zavazovací díl z dvojité látky. Před střižením si látku na horní díly přiložíme lícem k sobě a po vystřižení sešpenslíme a okrajové části sešijeme podle vyznačené linie k sobě. Na svrchní látce si vyznačíme střed dílu a na vystřiženém zadním dílu si také vyznačíme střed v nejvyšším bodě oblouku.
Oby vyznačené body přložíme k sobě lícem na líc a sešijem prvně jednu a pak druhou půlku. Takto omezíme natahování látky pro patkou. Vzniklý korpus obrátíme na rub a upravíme vznkilý šev. Vnitřní látku urovnáme k švu, okraj zahneme a krytým matracovým švem spolu sešijeme
Pokud šijeme čepeček z krajky, šijeme z jednoduché látky a přední okraj začistíme ručně.
Zadní díl na krku nabereme do paspulky a našijeme dlouhé vázačky z mašlí.