návod ŠITÍ: krinolína, živůtek a sukně

Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.

Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

 

SPOTŘEBA LÁTKY živůtku :

2 x délka živůtku + 1 x délka rukávu = 120 cm šíře 140 cm

před započetím prací ještě základní rady:

a/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

b/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

c/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

Vypracovaný střih položíme na látku.

 

SPOTŘEBA LÁTKY sukně a spdniček:

určíme podle boční délky končetiny + 5% + 8 cm x 8m (obvod sukně)

prodloužení o 5% je nutné, protože konstrukce krinolíny sukni nadzvedne a 8 cm je na úpravu délky a záložku dolního okraje

Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky. Nastehujeme prsní a pasové záševky na předním i zadním díle. Nastehujeme zesazení ramen a boků a naznačíme si zapínání na vsadku středového předního dílu. Přední středový díl střihneme z dvojité látky, jejíž obva díly přiložíme lícem k sobě a obšijeme (ponecháme otvor na obrácení. Po obrácení otvor zašijeme a díl zažehlíme. Středový díl použijeme jako vsadku do přední části živůtku. Vsadku připínáme pomocí patentek nebo háčků. Proto je potřeba, aby byl asi o dva centimery širší, než otvor mezi bočními díly předního dílu živůtku.

Při zkoušce zkontrolujeme sklon a šíři ramen, správnost vypracování záševků a šíři pasu na předním i zadním díle. Pokud jsou někde nedostatky, opravíme je přestehováním záševků a boků.

Musíme si uvědomit, že v době baroka i rokoka byl módní úzký pas stažený korzetem, a proto i živůtek byl značně vypasován.

Pokud živůtek dobře sedí, můžeme vše sešít na šicím stroji začistíme švy.

RUKÁVY

U rukávů sešijeme boční švy a dvojím nastehováním navolníme rukávovou hlavici, aby šla lépe vsadit do průramku. Vyzkoušíme, zda je vše v pořádku, upravený rukáv nastehujeme a přešijeme na stroji.

V oblasti lokte přišijeme k rukávu zvonové rozšíření a olemujeme spodní okraj.

      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně