NÁVOD NA ŠITÍ:
Podložení předního dílu (zapínání) vypracujeme z dvojité látky RUBEM K SOBĚ
U zapínání musíme počítat s tím, že oba díly se nám budou překrývat.
Secení halenka č. 2039 má zapínání na náramenici, které navazuje na zapínání stojáku a zapínání pasového sedla.
Náramenici ZD dílu sešijleme ramenním švem s náramenicí PD.
Na halence si nastehujeme vyznačené místě a nařasíme do potřebné délky podle šířky ramenního sedla a zapínací lišty.
Nastehujeme boky a náramenice, po vyzkoušení sešijeme a začistíme švy na těle halenky. Pokračujeme přípravou rukávů.
Rukávové rozparky a manžety
můžeme ušít několikerým způsobem, na výběr máte 3 typy šití:
1/ RUKÁVOVÝ ROZPAREK V NÁSTŘIHU:
se používá u rukávů s mažetou. Z líce není téměř vidět lemování. Délku nástřihu si označíme do požadované výšky. Ze stejné rovné látky si střihneme proužek o 2 až 3 cm delší než bude nástřh a široký 6 cm. Vyzhnačíme si podélný střed lemu. Lícem jej přišpendlíme k líci rukávu nebo výstřihu tak, že jeho středová osa se bude krýt stehovku označující místo nástřihu. Středovou osu obšijeme hustým strojovým stehem asi 2 mm od budoucího nástřihu. Pak obě látky ve středové ose rozstříhneme, obdélník lemu protáhneme vzniklým otvorem do rubu, látky urovnáme a okraje zahrneme. Po přežehlení okraje lemu přešijeme k látce rukávu.
2/ LEMOVANÝ ROZPAREK:
Tvar rozparku si vyznačíme z lícní strany a šijeme stejně jako u výše uvedeného postupu, ale z rubové strany a lem protáhneme na lícní stranu.
Zde můžeme použít rovné i šikmo střihžený proužek látky a využít i kontrastní látky, aby lem vynikl. Takže:
lem přiložíme rubem na rubovou stranu rukávu tak, aby se nám kryl střed lemu s linií záševku. Budoucí nástřih obšijeme 5 mm od středové linie a provedeme rozstřižení rozparku. Lemovku obrátíme na líc, hranu švu vymneme do hladka a po urovnání přežehlíme. Okraj lemu začistíme stejným způsobem jako v prvním postupu.
3/ VÝPUSTKOVÝ LEM:
na lem potřebujeme 2 látky:
aby hotová patka byla 3 cm široká, použijeme látku širokou 5,5 cm, na délku potřebujeme délka rozparku + 2, o druhého přidáme 3 cm.
V poznačeném rozparku látku rozstřihneme a k levému okraji přišpendlíme a přistehujeme lícem
výpustkový lem
k sobě kratší z obou lemů. Krátkou stranu pruhu u konce nástřihu založíme 1 cm do rubu a pruh přišijeme na stroji 5 mm od okraje nástřihu. Šev sežehlíme. Od okraje nástřihu naměříme polovinu šířky lemu a v označeném místě vyznačíme hranu výpustku. Zadní okraj lemu zahrneme a zahneme. Po přežehlení okraje lemu přešijeme k látce rukávu.
Delší z obou lemů položíme k druhému okraji rozparku lícem na líc a drobným stehem na stroji přešijeme. Šířku ohybu látky si měříme tak, aby levý lem byl pravým lemem z lícního pohledu překrytý. Látku zahneme a přežehlíme. Na konci nástřihu si vytvarujeme zakončení lemu o špičky, nebo rovně (podle potřeby) a po nastehování přežehlíme. Ručně začistíme zadní okraje výpustku a tvar zakončení hrany (špička, nebo rovné zakončení) výpustkového lemu. Tento šev zakončíme asi 3 mm od zakončení rozparku.
Nařasení spodního okraje rukávu:
Manžety:
Dolní okraj rukávu s olemovaným rozparkem nabereme podle výše uvedeného obrázku do potřebné délky podle manžety.
Manžetu přehneme podélně v půli lícem k sobě a vnitřní látku z rubu podžehlíme vliselínem. Vsadíme do rukávu nejprve vnitřní částí a po nastehování přišijeme. Přešijeme i na obou kratších stranách a obrátíme na líc.
Manžetu urovnáme a zahneme přečnívající látku dovnitř, přežehlíme a ručně začistíme krytým matracovým stehem.
Všívání rukávů
Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s větším výkrojem patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.
Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Halenka, nebo jiný oděv, je sešitá, s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety.
Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vznilké záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.
Halenku složíme na polovinu lícem dovnitř.
Upravíme halenku v průkrčníku a sešpendlíme.
Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.
Halenku rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev halenky.
Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a halenku vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe.
Odstraníme stehování (v celé halence) všechny švy rozžehlíme.
Límec
Podle tloušťky materiálu a typu límce používáme výztuž např. bavlněná véba, tenší nažehlovací materiály. Nažehlujeme na vrchní vnitřní stranu (rub) límce zažehlovací stranou na látku. Výstuž nemá přesahovat vrchový materiál.
postup:
Na rub vrchího límce nažehlíme výstuž. Složíme vrchní a spodní límec lícem k sobě na označené středy. Okraj vrchního límce při špendlení posunujeme o 2 až 3 mm dovnitř i v růžku, nebo v zaoblení límce. Pak límec sestehujeme a předšijeme ve značení.
Po vytažení stehů sestřihneme švové záložky a límec obrátíme na líc.
U límců majících ostré cípy sestřihneme rohy. Obrácený límec přežehlíme a po obvodě asi 4 mm okraje prostehujeme. Stehujeme ze spodní strany a stále navolňujeme svrchní stranu, aby dobře přisedl a nekroutil se.
Po ušití a obrácení límce zajistíme navolnění sestehováním ve švové záložce průkrčníku.
Další způsob všití límce do průkrčníku:
*/ Límec všitý mezi krajové podsádky a kosmý proužek
průkrčníkový okraj je tvarovaný a proto má snahu se vytahovat. Tomu zábráníme všitím o 0,5 až 1 cm menšího límce. Připravíme si límec podle výše uvedeného návodu, kosmo střižený proužek široký asi 3 cm, aby o 1 cm přesahoval přes podsádky. Halenka musí mít rozžehlené náramenice. Průkrčník přeložíme na polovinu a barevnou nití si označíme střed. Spodní límec přiložíme středem na střed průkrčníku (zadního) a přední kraje límce našpendlíme na vyznačené kraje předních dílů. Přišpendléme a nastehujeme. Přední krajové podsádky obrátíme do límce a přistehujeme.
Kosmý proužek si připravíme přežehlením do mírného oblouku jako je u průkrčníku.
Pak jej přiložíme na okraj průkrčníku tak, aby na obou koncích přesahoval okraj podsádek o 1 cm a přistehujeme jej. Okraj kosmého proužku nezahýbáme. Pak jej strojem přišijeme, nejlépe od středu k okrajům, aby se límec netáhl k jedné straně. Obrátíme podsádky do rubu, vytáhneme promnutím švy a kosmý proužek sežehlíme dovnitř halenky. Okraj kosmého proužku zahneme asi 1 cm, zastehujeme a v koncích pečlivě složíme do podsádky. Celý proužek v kraji prošijeme strojem, nebo ručně krytým začišťovacím stehem.
**/ Límec všitý za svrchní límec a začištěný spodním
Nejčastěji se tento způsob používá při šití stojáčků a polostojacích límců.
Halenku připravíme předšitím a vyžehlením rohů na překladu a několika stehy upevníme podsádky. Na označený střed zadní strany průkrčníku přiložíme střed svrchího límce a stehujeme směrem ke krajům, přední okraje límce musí sednout přesně ke středům předních dílů. Límec všijeme a na koncích zapošijeme. Švové záložky založíme do límce. Límec urovnáme, zahneme spodní stranu límce a nastehujeme do průkrčníku. Látku nenapínáme, aby se hotový límec neobracel a nekroutil. Když je límec v pořádku, krytým stehem ručmě přešijeme a vyžehlíme.
Připravíme si pasové sedlo. Nejprve přeměříme délku zadního a předního dílu, aby byl pěkně při těle. Pokud máme pod oděvem korzet, je potřeba upravit obvod sedla podle korzetu. Stejně jako svrchní látku si vyměříme i podšívku.
Pak sešijeme boční švy, přiložíme lícem na líc s podšívkou a sešijeme spodní okraj. Vyměříme si zapínání a vyšijeme knoflíkové dírky podle vyznačení na střihu a přišijeme knoflíky.
Vyměříme délku halenky a vsadíme pasové sedlo. Na ZD je vsazení rovné, na předním díle je šikmé z důvodu módní secesní "holubí hrudi". Dolní okraj halenky nařasíme do pasového sedla tak, aby největší řasení bylo v oblasit středové třetiny předního dílu. Boční třetiny jsou řasené méně. Pokud máme halenku v dvojité látky, řasíme každou vrstvu zvlášť, aby halenka působila vzdušně. Nejprve zpracujeme vnější látku, pak podšívku. Vsadíme nejprve do vnější látky sedla a po vyzkoušení vsadíme vnitřní sedlo. Všíváme ručně, aby nebyly vidět stehy.
Nakonec vyšijeme zbývající knoflíkové dírky a přišijeme knoflíky.
Zapínání je možné vypracovat i celé na zadním díle. V tom případě jej vytvoříme stejně jako na košili:
U zapínání musíme počítat s tím, že oba zadní díly se nám budou překrývat - dámské oděvy mají zapínání z pravé strany Rozestup a šířku zapínání zvolíme asi 3 až 4 cm od sebe, přičemž 1 knoflík, kterým začínáme vyměřování, je 2 cm nad pasem a horní 1 cm pod průkrčníkem. Po změření délky zad k pasu vydělíme počtem knoflíků. Tím zjistíme rozestup. V módě byly malinké perličkové knoflíčky.