návod ŠITÍ: DÁMSKÝ KABÁTEK

SPOTŘEBA LÁTKY :

2 x délka živůtku + 1 x délka rukávu = 120 cm šíře 140 cm

 

před začátkem prací ještě základní rady:

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

3/ nejprve stehujeme

4/ jednotlivé díly sešíváme k sobě vždy lícem na líc, pokud není napsáno jinak.

5/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití

6/ Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.

7/ při volně papíru na střih jsem pamatovala na několikanásobné použití. Překreslovat jej na pevnější papír nemusíte, pokud se papír roztrhne, můžete si jej slepit. Švy na střihu popisuji, aby bylo zřejmé co s čím sešít.

 

Papírový střih si přiložíme na látku jedním směrem, obkreslíme krejčovskou křídou, nebo ostrou hranou mýdla a vystřihneme s přídavkem na švy asi 2 až 3 cm. Na průkrčníku a průramcích přidáme asi 1 až 1,5 cm. Na délku rukávů a kabátu přidáme asi 4 až 5 cm. Podél nakreslených

linií prokličkujeme stehovkou, aby se nám při práci čáry nesmazaly. Stejně jako svrchní díly si vystřihneme i podšívku. Pokud šijeme kabát s klasickým zapínáním, nebo se zepnutím na zip, musíme počítat s tím, že budeme potřebovat zapínání podložit z vnitřní strany kabátovou látku. Proto si toto podložení střihneme ze svrchní látky pomocí stejného střihu, podle červeného zvýraznění:

 

Pokud máme princesový, nebo jiný vícedílný střih, musíme si jednotlivé díly pečlivě sesadit, aby nedocházelo ke krabacení, nebo aby kabátek netáhl ke straně. Oblouk princesového střihu musí být úplně souměrný a na obou předních dílech ve stejné výšce. Proto si jednotlivé části nejdříve nastehujeme a několiktár vyzkoušíme.

Nastehujeme prsní záševky. U tohoto modelu jsou netradiční. Horní prsní záševek je obvykle jeden, ale zde je rozdělen na poloviny. Vzhledem k tomu, jde zároveň o členící šev dělící přední díl na jednotlivé části, je na papírovém střihu následné rozstřižení přednice vyznačeno nůžkami.

Střih PD není záměrně rozstřižen, aby sestavení dílů vylo srozumitelné.

Poté nastehujeme i pasové záševky, na předním i zadním díle. Nastehujeme zesazení ramen a boků a naznačíme si zapínání předního dílu. Podložení předního dílu (zapínání) položíme vliselíem nebo prsní vložka z koňských žíní. Tato vložka se používá u těžších látek a zpracování je popsáno níže.

Okraje záševků zahneme do rubu a zažehlíme. Teprve až jsme si úpně jistí tvarem fazony, může díly sešít.

Průkrčník i s předním dílem podložíme látkou a zpevníme vlizelínem, stejně jako u zapínání.

Při zkoušce zkontrolujeme sklon a šíři ramen, správnost vypracování záševků a šiři pasu na předních i zadním díle. Pokud jsou někde nedostatky, opravíme je přestehováním záševků a boků.

Musíme si uvědomit, že v historii byl módní úzký pas stažený korzetem, a tudíš i kabátek byl značně vypasován.

Podložení zapínání předního dílu přežehlíme a proštepujeme.

PIKÝROVÁNÍ

U některých modelů z těžších látek je potřeba přední, prsní část podložit pomocí pikýrování.

 

Prsní vložka z koňských žíní se vyztužuje ručními stehy tzv. pikýrováním a tím se vytvarují podle postavy.

 

Vkládanou žíněnku upravíme tím způsobem, že ji přistehujeme na dosud nepřišité plátno, vystřihneme v ní podle plátna také průstřihy a plátno žíněnku všijeme do pásku. Pod knoflíčky vložíme proužek kanafasu asi 10 cm široký a horní strana dosáhne až k náramenici. Urovnáme a celou ji připevníme pikýrováním. Poté upravíme okraje plátna a stáhneme okraje průramku krajinkou (stužkou). Postupujeme podle obrázku:

 

Sešijeme prsní a pasové záševky na PD i jeho podložení

 

VŠÍVÁNÍ DVOUDÍLNÝCH RUKÁVŮ

Dvoudílné rukávy používáme na kabáty, šaty, saka, a pánské bundy, fraky, žakety i historické oděvy, jako jsou dublony, aj.

 

Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s příkřejší stranou hlavice patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu:

 

Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Oděv, je sešitý s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety. Nejrve si označíme pravý a levý rukáv.

 

Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní a zadní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vzniklé záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.

 

Oděv složíme na polovinu lícem dovnitř, upravíme v průkrčníku a sešpendlíme.

 

Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.

 

Oděv rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev oděvu:

 

Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a oděv vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe.

 

Odstraníme stehování a všechny švy rozžehlíme.

 

Pak 2x zahneme, spodní okraje rukávu a dolního okraje a proštepujeme.

 

LÍMCE

Pokud máme u kabátku i stojací límec, spodní díl límce zpevníme nažehlením vliselínu. Předšijeme si límec na šicím stroji a po lícní straně prostehujeme podél švu tak, aby se nekroutil a pěkně stál vzhůru. Pak vsadíme spodním dílem do průkrčníku. Vyzkoušíme a pokud je vše v pořádku, krytým stehem opatrně, ale pevně přišijeme volný svrchní díl límce do průkrčníku.

 

Nakonec vyšijeme knoflíkové dírky a přišijeme knoflíky.

      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně