návod ŠITÍ: Dupačky s rukávy

SPOTŘEBA LÁTKY se liší podle velikosti a délky střihu, obecně ale platí:

 

1 x délka živůtku + 1 x délka rukávů + 1 x délka nohavice + 10 cm

 

podložení průkrčníku = 0,30 m na 70 cm šíře

 

2 potítka

 

 

před začátkem prací ještě základní rady:

 

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

3/ nejprve stehujeme

4/ jednotlivé díly sešíváme k sobě vždy lícem na líc, pokud není napsáno jinak.

5/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití

6/ Pokud při zkouškách vše vyhovuje, průběžně přešíváme na šicím stroji.

7/ při volně papíru na střih jsem pamatovala na několikanásobné použití. Překreslovat jej na pevnější papír nemusíte, pokud se papír roztrhne, můžete si jej slepit. Švy na střihu popisuji, aby bylo zřejmé co s čím sešít.

 

Vypracovaný střih položíme na rub látky. Po obkreslení díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky.

Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky a sestehujeme ramena. Přední a zadní díl spolu sešíváme lícem k sobě.

 

Pak vypracujeme PRŮKRČNÍK:

 

ZAPÍNÁNÍ průkrčníku je možné mít na knoflíčky:

U průkrčníku si vyměříme na zadním díle (nebo na předním) střed, kam umístíme zapínání a mírně nastřihneme asi 8 až 10 cm. Stejným způsobem si připravíme podložení předního a zadního dílu v oblasti kolem krku, tj. průkrčníku. Podložení by mělo sahat asi za 1/2 šiřky ramen (tovární výroba dělá podložení menší, ale pak má snahu se obracet ven) a velkým obloukem asi 10 cm pod rozparek zapínání. U tenkých látek podložení uděláme podložení větší, aby oděv byl kvalitně propracovaný a nebyly zbytečně vidět nehezké okraje a přechod látky...

Podložení zatím nemusíme nastřihovat v místě zapnutí a lícem přiložíme na líc svrchní látky. Prostehováním asi 1 cm od okraje obě látky spojíme, zkontrolujeme velikost a tvar průkčníku a sešijeme na stroji. Šít začínáme v místě budoucího zapínání a po dokončení švu, nastřihneme zapínací rozparek. Opět prostehujeme, zkontrolujeme tvar, vložíme látkové poutko na knoflíček a sešijeme na stroji. Pak obrátíme na líc, urovnáme kraje a můžeme proštepovat asi 3 mm od okraje. Stejným způsobem můžeme proštepovat i okraj rukávů.

 Nadpisy jsou proklikávací, podrobnější popis postupu prací najdete v článcích:

 Při šití RUKÁVŮ

si nezapomeňte označit pravý a levý rukáv, aby nedošlo k záměně a sestehujeme boky rukávu a vsadíme do průramků.

 NOHAVICE:

Sedovou část sešíváme jako u kalhot:

Díly kalhot složíme podélně na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Sestehujeme vnitřní krokové švy na nohavicích. Stehujeme od spodu. Zhruba od výše kolen zadní díl kalhot mírně napínáme. Přešijeme na šicím stroji.

 

Přední středový šev na novicích:

Na obou polovnách kalhot začistíme a rozžehlíme okraje švů rozložené do stran. Jednu nohavici obrátíme na líc a obě poloviny vsuneme do sebe tak, aby lícové strany látky vežely na sobě

Při zkoušení zkontrolujeme příléhavost v pase a v obvodu sedu, šířku nohavic, délku kalhot a upravíme.

 

ŠLAPKY:

U dupaček musíme dbát na fakt, že pravá a levá noha se mírně liší, takže šijeme každou nohavici zvlášť, aby pasovala na správnou nohu, a nesmí být příliš těsná, aby švy netlačily.

Na střihu je poznačené, které švy přijdou spolu sešít. Šití začínáme od špičky a šlapku s nártem si nejdříve sestehujeme a upravíme oblouk nártu podle potřeby. Dbejte však, aby zůstal dostatečný prostor pro švový přídavek. Pak připojíme patovou část a upravíme délku chodidla. Pokud chodidlo sedí dobře, můžeme švy sešít strojem. Poté přišijeme holenní část nohavice. Pečlivě si vyměříme její usazení a oblouk nártového švu, aby netlačil. Nakonec začistíme okraje švových přídavků.

Stejným způsobem ušijeme i druhou nohavici.

Některé overaly mají i KAPUCE

 ... ale můžou mít i LÍMEC

.... a KAPSY


      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně